حدیث موضوعی
آخرین اخبار
چندرسانه ای
کد مطلب: 171351
کي‌روش ملي‌پوشانم را در وضعيت دشواري قرار داده است؛ تيم ملي ملک خصوصي نيست
برانکو: براي دعوا به ايران نيامدم اما با فريبکاري و دروغ‌پردازي موافق نيستم/ کله‌پوک نيستم که تحت تأثير کسي حرفي بزنم!/پرسپوليس براي هواداران صبحانه،ناهار و شام است
تاریخ انتشار : 1395/10/17 15:34:39
نمایش : 521
سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس گفت: من به ايران نيامدم که با همه دعوا کنم اما با فريبکاري و دروغ‌ پردازي موافق نيستم و با آن مقابله مي‌کنم.
 

 به گزارش هفت چشمه به نقل از فارس، هفته‌اي که گذشت براي برانکو ايوانکوويچ سرمربي تيم پرسپوليس که همواره او را فردي آرام مي‌دانيم پرتنش و پرحاشيه گذشت. ابتدا 7 بازيکن پرسپوليس به تيم ملي دعوت شدند و سپس سرمربي سرخپوشان در چند مصاحبه جنجالي عليه کارلوس کي‌روش سرمربي تيم ملي به دليل آنچه که او اردوي امارات را براي تيم ملي بي‌فايده مي‌دانست موضع گرفت که در نهايت باعث شد کي‌روش 7 بازيکن پرسپوليس را به تهران بازگرداند. 

در همين رابطه با برانکو ايوانکوويچ سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس گفت‌وگويي انجام داديم تا در خصوص موارد مختلف از جمله بيانيه‌اي که سرمربي تيم ملي عليه او صادر کرد صحبت کند. اين مصاحبه را در زير مي‌خوانيد. 

* به ايران نيامده‌ام که دعوا کنم اما با دروغ و کذابي مخالفم

فارس: با توجه به اتفاقاتي که در چند روز اخير رخ داده و مصاحبه‌هاي شما که شايد همه را غافلگير کرد الان فضاي حاکم بر پرسپوليس و حتي فوتبال ايران را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

قبل از هر چيز بايد بگويم که من با هيچ کس خصومت شخصي ندارم. من که به ايران نيامدم تا با همه دعوا به راه بيندازم. من اينجا آمده‌ام تا به صورت حرفه‌اي و با تجربه زيادم مسئولانه کار کنم و مي‌خواهم همه معلومات خودم را در خدمت پرسپوليس و به واسطه اين تيم در خدمت فوتبال ايران درآورم. شما از نتايج من اطلاع داريد اما موضوعي را بايد بگويم و آن اينکه مي‌دانيد نه در ايران بلکه در کل دنيا کدام مربي تحصيل‌کرده‌ترين است؟ جواب مشخص است؛ من! من! من 4 سال در دانشگاه درس خواندم و بعد از دو سال فوق ليسانس خودم را در تخصص فوتبال گرفتم و در کنار آن مدرک ليسانس فوتبال اروپا را هم دريافت کردم. من راجع به مربي فعال در دنياي فوتبال صحبت مي‌کنم که در حال حاضر مشغول به کار است نه کسي که در دانشگاه تدريس مي‌کند. حرف من از مربي است که لباس تمرين بپوشد و هر روز با تيم کار کند. هيچ گونه خصومتي با کسي ندارم و به همين دليل با فريبکاري، دروغ‌پردازي و کذابي موافق نيستم. با برنامه‌هاي غيرکارشناسانه هم مشکل دارم.

فارس: اما کسي هم انتظار چنين مصاحبه جنجالي از شما نداشت.

در اتفاقاتي که در هفته گذشته رخ داد به هيچ عنوان قصد اين را نداشتم که از خودم محافظت کنم بلکه هدف من حفاظت از تيمم و هواداران پرسپوليس است. من بهترين‌ها را براي تيم ملي مي‌خواهم چراکه همه ما کار مي‌کنيم و نفس مي‌کشيم تا تيم ملي موفق باشد حتي مي‌توانيد از بازيکنانم بپرسيد که بابت دعوت به تيم ملي به آنها تبريک گفتم. به برخي از بازيکنان ديگر هم گفتم که شما هم لياقت دعوت به تيم ملي را داريد. هيچ گاه عليه تيم ملي و سرمربي آن صحبت نکردم اما اين بار عصيان کردم. عليه اين اردو وقتي که فقط 15 روز بين دو نيم‌فصل فاصله گذاشته‌اند. در اين شرايط ما بايد جو تيم را درست کنيم و با هم باشيم اما در اين مدت کوتاه نمي‌توانيم اين همه مشکل را درست کنيم. از طرفي بحث نقل و انتقالات هم وجود دارد و اگر بازيکني به ما اضافه شود نياز به زمان دارد تا با جو تيم هماهنگ شود. 

فارس: اين صحبت‌هاي شما در حالي مطرح مي‌شود که گفته مي شود شما بيشتر از آنکه به فکر قهرماني پرسپوليس باشيد به فکر رسيدن به نيمکت تيم ملي هستيد. آيا اين موضوع را تاييد مي‌کنيد؟

پاسخ من به اين سوال خيلي ساده‌ است. همه چيز مي‌شود نوشت. در اين بين وقتي مي‌نويسند از قرار معلوم يا گفته مي‌شود يا شنيده مي‌شود بعد از آن هر چيزي مي‌توان نوشت. قرارداد من با پرسپوليس يک سال و نيم ديگر اعتبار دارد و اهداف من هم کاملا مشخص است. ما در حال حاضر نقل و انتقالات‌مان را براي دو زمان انجام مي‌دهيم اول براي نيم‌فصل فعلي و سپس بازيکناني که قرار است خرداد ماه به ما اضافه شوند. هدف من و طاهري سرپرست باشگاه اين است که در برنامه کوتاه‌مدت تيم را شکل دهيم و فلسفه تيمي را برقرار کنيم. در اين شرايط طبعا قهرمان هم مي‌شويم اما اين مسئله خيلي سخت خواهد بود. در آسيا هم هدف ما اين است که بتوانيم از گروه خودمان صعود کرده و تيم را آماده کنيم تا به سمت قهرماني در آسيا حمله‌ور شويم. اين هدف درازمدت ماست. بعد از آن هر اتفاقي رخ بدهد ما هم نمي‌دانيم. من مي‌توانستم سرمربي تيم ملي کرواسي شوم اما نخواستم چون دوست داشتم در باشگاه کار کنم. 7 سال در تيم ملي کرواسي بودم و مدال برنز جام جهاني 1998 فرانسه را دارم. همراه با ايران به جام جهاني 2006 رفتم و تقريبا همه تورنمنت‌هاي بزرگ فوتبال در دنيا را پشت سر گذاشتم. در جام ملت‌هاي 1996 انگلستان همراه با کرواسي شرکت کردم، به جام جهاني 1998 فرانسه رفتم و سپس با تيم ملي ايران قهرمان بازي‌هاي آسيايي پوسان در سال 2002 شدم. در جام ملت‌هاي آسياي سال 2004 هم همراه با ايران به مقام سوم رسيدم و صعود راحتي به جام جهاني 2006 آلمان داشتيم. من در سه کشور مقام قهرماني دارم. در ليگ کرواسي هم قهرمان ليگ و هم قهرمان جام حذفي شدم آن هم با 20 امتياز اختلاف نسبت به تيم هايدوک که دوم بود. وقتي به چين رفتم در همان سال اول قهرمان چين شديم آن هم در حالي که حتي يک ملي‌پوش هم نداشتيم و با 13 امتياز اختلاف نسبت به تيم دوم قهرمان شديم.بعد به پرسپوليس آمدم و بايد بگويم عملا سال گذشته ما قهرمان ليگ شديم آن هم به دليل انجام بازي‌هاي رودررو با تيم قهرمان. بازيکنان ايراني زحمت‌کش و با قدرت هستند و تلاش کردن را دوست دارند.

فارس: کي‌روش اعلام کرده که بعد از جام جهاني 2018 از تيم ملي مي‌رود و از طرفي قرارداد شما با پرسپوليس هم در همين تاريخ به پايان مي‌رسد و شايد اين مسائل باعث دامن زدن به اين شايعات شده است. 

من دليلي نمي‌بينم که کسي بخواهد چنين شکي انجام دهد. خود شما مي‌دانيد که در فوتبال خيلي سخت است که بخواهيد اين گونه برنامه‌ريزي کنيد. ما الان در صدر جدول هستيم اما با يک شکست شايد پايين بياييم و حتي يک سانتي‌متر باعث شود يک توپ گل شود يا نشود. کسي نمي‌داند تا يک سال و نيم ديگر چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد. ما در دنيا دو نوع مربي داريم؛ مربياني که اخراج شده‌اند و حکم‌شان در دست‌شان است و نوع ديگر مربياني است که قرار است حکم اخراج را دريافت کنند. در مربيگري قانون نداريم و شما بايد هميشه چمدان‌تان در کنارتان باشد. 

* بازگشت ملي‌پوشان پرسپوليس به ايران فشار را روي آنها بيشتر کرده است

فارس: ديپورت 7 ملي‌پوش پرسپوليس از اردوي دبي به نظر مي‌رسد فشار را روي شما به عنوان سرمربي پرسپوليس بيشتر کرده است. با اين موضوع موافقيد؟

بله روي من فشار بيشتر شده است اما روي بازيکنانم فشارها بيشتر شده است. کي‌روش اين 7 بازيکن را در وضعيت دشواري قرار داده است. اينها مشکلات واقع‌بينانه اتفاقاتي است که رخ داده است و من هم به آن آگاه هستم.

فارس: ترفند و راهکار شما براي اين مشکلات واقع‌بينانه چيست؟

راه‌حل ما مثل فصل قبل است به طوري که هر گاه فشار روي ما زياد بود قوي‌تر، قوي‌تر و قوي‌تر از قبل عمل کرديم. ما مي‌خواهيم تهديد را به فرصت تبديل کنيم. انتظارم اين است که با همه اين اتفاقاتي که رخ مي‌دهد ما هر روز نسبت به روز قبل منسجم‌تر باشيم. 

* پرسپوليس براي هوادارانش مثل صبحانه، ناهار يا شام است

فارس: اتفاقاتي که رخ داده حالا نشان داده که برانکو از چه محبوبيتي در بين هواداران پرسپوليس برخوردار است به طوري که در فضاي مجازي کاربران اينترنتي حمايت فوق‌العاده‌اي از شما داشتند. 

هواداران از من حمايت نکردند بلکه حمايت آنها از پرسپوليس است. آنچه که از همه چيز زيباتر بود اين است که هواداران پرسپوليس نشان دادند چقدر عاشق تيم‌شان هستند. پرسپوليس براي آنها صبحانه، ناهار و شام است. آنها اعجازآور عاشق تيم‌شان هستند و همچنين جان خود را براي تيم ملي مي‌دهند. ديديد که مقابل قطر و کره جنوبي هواداران پرسپوليس چه حمايت شگفت‌انگيزي از تيم ملي کردند. 

* سابقه من از رئيس فدراسيون فوتبال هم بيشتر است

فارس: در چند روز اخير برخي از مسئولان فدراسيون فوتبال به گونه‌اي مصاحبه کردند که انگار شما تحت تاثير برخي افراد چنين مصاحبه‌هايي کرده‌ايد. اين موضوع به گوش خودتان رسيده؟ 

واقعا از شنيدم اين حرف غمگين و ناراحت هستم. خيلي به من برخورده که اين حرف را مطرح کرده‌اند. وقتي اين برچسب را به من مي‌چسبانند که من تحت تاثير برخي افراد اين مصاحبه‌ها را انجام دادم خيلي به من برخورده است. شايد اين حرف باعث شرمساري برخي‌ها بشود. در فوتبال ايران پرسابقه‌ترين مربي خارجي من هستم. من حتي از رئيس فدراسيون فوتبال هم سابقه بيشتري دارم. سطح تحصيلاتم را هم به شما گفتم و واقعا به من برخورده که اين صحبت‌ها را مطرح کردند. اگر درست درک کرده باشم بايد بگويم که آنها گفته‌اند من يک فرد کله‌پوک هستم که تحت تاثير ديگران حرف مي‌زنم. آيا نياز است حرف ديگري بزنم؟! 

فارس: کي‌روش در يک اقدام قابل پيش‌بيني در صفحه شخصي خود روز چهارشنبه عليه شما مطلبي منتشر کرد.

باز هم تکرار مي‌کنم که من جر و بحثي با کي‌روش ندارم. من در صفحه شخصي حرفي نزدم من فقط از بازيکنانم محافظت کردم. من براي باشگاهم بهترين‌ها را مي‌خواهم.

فارس: در بيانيه سرمربي تيم ملي عنوان شده که شما در آتشي که درست کرده‌ايد خواهيد سوخت! نظر شما درباره اين حرف چيست؟ 

من دوست ندارم حمام آفتاب بگيرم و از اين کار متنفرم! 

* تيم ملي ايران براي همه ايراني‌هاست و تيم خصوصي شده نيست

فارس: کي‌روش در اين بيانيه عنوان کرده تا زماني که شما (برانکو) افکار خودتان را تغيير ندهيد هيچ يک از بازيکنان پرسپوليس را به جز روزهاي فيفا به تيم ملي دعوت نمي‌کند. فکر نمي‌کنيد اين مسئله در عملکرد ملي‌پوشان‌تان تاثيرگذار باشد؟

چرا بايد به بازيکنانم فشار وارد کند؟ اگر به تيم ملي دعوت نشوند در همين باشگاه خودمان تمرين مي‌کنند. فکر مي‌کنم لژيونرها هم حق ندارند در چارچوب خارج از فيفا به تيم ملي دعوت شوند و اين يک عرف است. موضوعي را شفاف مي‌گويم و آن اين است که تيم ملي ايران تيم ملي ملت ايران است و نه تيم ملي خصوصي‌شده. هر کسي که ايراني است و در هر کجاي دنيا زندگي مي‌کند مالک تيم ملي ايران است. زماني که خودم سرمربي تيم ملي ايران بودم اين موضوع را از نزديک لمس کردم. چنين عشقي هيچ کجاي دنيا نديده‌ام و به همين دليل در تيم ملي ايران بايد بهترين‌ها بازي کنند. قصه تمام است. 

فارس: در مطلب سرمربي تيم ملي آمده که خيلي از مربيان براي اينکه سرپوشي روي مشکلات‌شان بگذارند تيم ملي را سرزنش مي‌کنند و اين کنايه شايد به سمت شما باشد چون کي‌روش عنوان کرده شما قصد چنين کاري داريد. 

من چه مشکلي دارم؟ خوشبختانه نحوه همکاري من با هيات مديره و مديريت باشگاه عالي است. اين را بايد بگويم که در طي يک سال و نيم آنقدر که ما با هم کار مي‌کنيم باشگاه توانسته روي پاي خودش از نظر مالي بايستد. ما موفق شديم که يک کمپ خوب داشته باشيم که هر روز در آن تمرين کنيم و بازيکنان تمرينات با کيفيتي انجام مي‌دهند. تيم ما مشکل لباس ندارد. آکادمي فوتبال داريم که هر روز مشکلات آن را حل مي‌کنيم و الان هم در صدر جدول قرار داريم.در هر بازي هم به صورت ميانگين حدود 60 الي 80 هزار تماشاگر به ورزشگاه مي‌آيند. شما خودتان سر تمرينات ما هستيد و ديديد که بازيکنانم با چه اشتياقي تمرين مي‌کنند. البته قبول دارم که يک مشکلي دارم و آن اينکه وقتي همه بازيکنانم سالم و خوب هستند و تمرين مي‌کنند براي چيدن ارنج يک نگراني شيرين دارم و آن اين است که نمي‌دانم چه کسي را بيرون بگذارم چون همه بازيکنانم خوب هستند. 

فارس: کي‌روش در مطلبش مدعي شده که شما نمي‌توانيد تيم ملي يا او را عامل ناکامي‌هايتان بدانيد. آيا شما واقعا قصد چنين کاري داريد؟ 

من مربي هستم که هرگز دنبال توجيه نمي‌روم. حتي زماني که از جام حذفي حذف شديم نه تيم ملي، نه بازيکنان و نه هيچ شخص ديگري را عامل باخت ندانستم بلکه گفتم که اشتباه از من بود و اين بزرگ‌ترين اشتباه من دراين دو سال بود. به هر حال در فوتبال از اين مسائل رخ مي‌دهد. من تصميم گرفته بودم که با آن وضعيت در جام حذفي حاضر شويم اما اشتباه بود. کسي را هم متهم نکردم. اگر دقت کرده باشيد حتي زماني که باخته‌ايم هيچ گاه باخت را گردن کسي نينداختم. 

فارس: کي‌روش معتقد است شما قصد داريد هواداران پرسپوليس را مقابل تيم ملي و او قرار دهيد. 

اگر يادتان باشد در بازي تيم ملي مقابل قطر من همراه با هواداران تيم ملي به استاديوم آمديم تا از تيم ايران حمايت کنيم. آن روز خيل عظيم هواداران پرسپوليس به ورزشگاه آمدند. شما تمام مصاحبه‌هاي من را جمع‌آوري کنيد و ببينيد آيا من عليه کسي تا به حال صحبت کرده‌ام؟ عشقي که هواداران پرسپوليس و بازيکنان من در اين تيم به تيم ملي دارند فوق‌العاده است. 

فارس: آقاي برانکو! فکر نمي‌کنيد اين حاشيه‌ها در روند حرکتي پرسپوليس وقفه ايجاد کند؟ يا حتي روي ملي‌پوشان پرسپوليس تاثيرگذار باشد؟

من اين را مي‌پذيرم که شايد اتفاقات رخ داده کمي روي ملي‌پوشانم تاثيرگذار باشد. در اين بين تنها راه‌حل اين است که خوب بازي کنند تا برنده شوند. اگر سرمربي تيم ملي آنها را دعوت کرد بايد هرچه در توان دارند را خرج تيم ملي کنند. 

فارس: اما به هر حال بايد بپذيريد که با اتفاقات رخ داده حالا نگاه هواداران پرسپوليس به بازيکنان اين تيم هم تغيير کرده و قطعا ملي‌پوشان را بيشتر از هميشه زير نظر خواهند داشت و اين دقيقا ايجاد يک فشار رواني مي‌کند که شايد تمرکز بازيکنان را بگيرد.

هواداران پرسپوليس عاشق بازيکنان‌شان هستند. ديديد که در بازي با سياه‌جامگان چه اتمسفري بين هواداران و بازيکنان رد و بدل مي‌شد. آن اتمسفر و فضا بازيکنان را روي دوشش حمل مي‌کند. هوادار هميشه از بازيکنانش بهترين عملکرد را مي‌خواهد اما نبايد خودمان را فريب دهيم. مردم و هواداران در ايران فوتبال را خيلي خوب مي‌فهمند. اگر يادتان باشد يک سال و نيم پيش که به ايران آمدم براي بازيکنان پرسپوليس 10 هزار تماشاگر به استاديوم مي‌آمد اما الان تا 80 هزار تماشاگر هم به ورزشگاه مي‌آيد. آنها مي‌آيند که پرسپوليس خودشان را ببينند. قبل از آغاز فصل مي‌دانستيم که انتظارات از ما بيشتر خواهد بود. الان در نيم‌فصل دوم قطعا اين انتظارات بيشتر از هميشه خواهد بود. ما هم دست به هر کاري مي‌زنيم تا اين عشق را پاسخ دهيم. 

* در فوتبال نقشه بکشيد توپ شما را جريمه مي‌کند

فارس: پرسپوليس در نيم‌فصل دوم به دنبال فوتبال اقتصادي خواهد بود تا با حداقل نتيجه برنده شود يا اينکه هواداران کماکان بايد منتظر بازي‌هاي زيبا باشند؟

در فوتبال که نمي‌شود نقشه‌کشي کرد. من تجربه زيادي در فوتبال دارم. به محض اينکه شما بخواهيد نقشه‌اي بکشيد خيلي زود توپ شما را جريمه مي‌کند. ما اين ريسک را مي‌پذيريم. در هيچ مسابقه‌اي هم با نقشه وارد زمين نشديم. طبيعي است که بايد براي حريف هم شانس قائل شد. آيا کسي مي‌تواند بگويد تراکتورسازي تيم ضعيفي است؟ يا استقلال؟ يا سپاهان و يا حتي ذوب‌آهن؟ ما مقابل ذوب‌آهن بازي عالي انجام داديم اما باختيم. آمار بازي مي‌گويد ما 17 ضربه به چارچوب ذوب‌آهن زديم و آنها سه ضربه به سمت دروازه‌ ما زدند اما در نهايت آنها برنده شدند. در آن بازي 60 درصد مالکيت توپ در اختيار ما بود اما بازيکن آنها يک شوت سي متري زد و گل شد. فوتبال همين است. در تيم ملي ايران که بودم بعد از 5 سال در 80 درصد بازي‌هايمان پيروز شده بوديم و 2.8 گل زده در هر بازي داشتيم. ماهيت ايراني‌ها و به خصوص پرسپوليسي‌ها اين است که فوتبال هجومي را دوست دارند. من هم از اين مسائل آگاهي دارم و روي آن کار مي‌‌کنم اما نبايد فازهاي ديگر بازي مثل فاز دفاع، فاز ميانه زمين و حتي حمله را از ذهن بيرون کنيم. شايد ما گل‌هاي زيادي نزده باشيم اما در هر مسابقه تا 10 موقعيت گل ايجاد مي‌‌کنيم. 

فارس: مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال در مصاحبه‌اي عنوان کرده بود که برگزاري اردوي تيم ملي در حيطه اختيار برانکو نيست.

چرا من نبايد اظهارنظر کنم؟ يعني بايد همه چيز را بايد چشم بسته بپذيرم؟ من چون روزنامه‌ها را مطالعه نمي‌کنم زياد از اظهارنظرها خبر ندارم. من وقتي مسابقات را آناليز مي‌کنم زماني که مي‌بينم تيمم عالي بازي مي‌کند نکات مثبت را جدا کرده و حتي نکات منفي را هم مي‌بينم. 

* چرا کي‌روش يک بار در تمرينات باشگاه‌ها شرکت نکرد؟

فارس: يکسري از بزرگان فوتبال مثل علي پروين، حشمت مهاجراني، امير قلعه‌نويي و ... عنوان کرده‌اند که براي از بين رفتن کدورت‌ها بين شما و کي‌روش ميانجي‌گري کنند. اگر چنين جلسه‌اي ترتيب داده شود شما در آن شرکت مي‌کنيد؟

تکرار مي‌کنم که من با کسي درگيري ندارم. تا جايي که من مي‌دانم کسي از سمت تيم ملي تا به حال از باشگاه ما ديدن نکرده و تمرينات ما را نديده تا ببيند اوضاع چگونه است. ما به عنوان متخصصين کار نظراتي داريم اما هيچ گاه از ما اين نظرات پرسيده نشده تا هماهنگي‌هايي به وجود بيايد. نزديک به دو سال است که اينجا هستم اما کسي از تيم ملي سر تمرينات ما حاضر نشده است. 

فارس: اما تا جايي که مي‌دانم يک بار مارکار آقاجانيان مربي تيم ملي در تمرينات پرسپوليس حاضر شده بود. 

بله! اما تِز من اين است که شخص سرمربي بايد به باشگاه‌ها سر بزند و با سرمربيان باشگاه‌ها صحبت کند. او حتي مي‌توانست با سرمربيان باشگاه‌ها جلسه خصوصي برگزار کند تا افکار و نظرات همديگر را بفهمند. حتي مي‌توانست ايده‌هايي براي توصيه‌هاي بهتر بدهد اما اين کار انجام نشد. 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif

fff
پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg