حدیث موضوعی
آخرین اخبار
کد مطلب: 173477
اعتراف ترامپ به اينکه تحريم‌ها معيشت مردم ايران را نشانه گرفته‌اند
تاریخ انتشار : 1398/03/22 13:41:41
نمایش : 831
اعتراف ترامپ به اينکه تحريم‌ها معيشت مردم ايران را نشانه گرفته‌اند

به گزارش هفت چشمه؛ با آنکه مقام‌هاي دولت‌هاي مختلف آمريکا همواره ادعا مي‌کنند هدف از اِعمال تحريم‌ها فشار بر حکومت ايران است نه مردم، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا شامگاه سه‌شنبه اعتراف کرد اين تحريم‌ها معيشت مردم عادي را هدف قرار گرفته‌اند.

 
ترامپ قبل از سوار شدن به هواپيماي مخصوص رئيس‌جمهور آمريکا براي عزيمت به ايالت «آيووا»، از اينکه تحريم‌ها باعث ايجاد مشکلات معيشتي مانند ايجاد تورم و کاهش ارزش پول در داخل ايران شده ابراز خرسندي کرد. 
 
او در پاسخ به سوال يک خبرنگار مبني بر اينکه آيا به گفت‌وگوي مسالمت‌آميز با مقام‌هاي ايران اميدوار است گفت: «اميدوارم درباره ايران همه چيز خوب پيش برود. ايران کشوري است که به خاطر اين همه تحريم‌ و مسائل ديگر به کشور کاملاً متفاوتي نسبت به زماني که من اينجا آمدم، تبديل شده است.»
 
رئيس‌جمهور آمريکا در ادامه به بازگو کردن ادعاهايي پرداخت که در بسياري از سخنراني‌هايش عليه ايران آنها را مطرح کرده است. او گفت: «وقتي من اينجا آمدم، آنها همه جا حضور داشتند و باعث ايجاد تروريسم و مشکلات ديگر مي‌شدند. الان آن کارها را انجام نمي‌دهند و فکر مي‌کنم بيشتر از هر زمان ديگر به آمريکا احترام مي‌گذارند.»
 
ترامپ گفت: «ايران کلي مشکلات دارد و من دوست دارم به آنها براي حل اين مشکلات کمک کنم. ببينيم چه پيش مي‌آيد، ولي آنها تورم شديد دارند. پولشان بي‌ارزش شده است. نمي‌شود يک قرص نان خريد. کلي مشکلات در ايران هست و اين کشور نسبت به دو سال و نيم پيش خيلي فرق کرده است. حوزه‌هاي بزرگي تحريم بودند ولي فکر مي‌کنم بزرگترين و مهم‌ترين کار وقتي بود که من توافق هسته‌اي ايران را لغو کردم که توافق ناکارآمدي بود.»
 
بهمن‌ماه سال گذشته هم «مايک پامپئو»، وزير خارجه آمريکا در مصاحبه‌اي با شبکه سي‌بي‌اس تلويحاً اعتراف کرده بود که کاخ سفيد روي ايجاد آشوب در ايران در نتيجه تحريم‌ها حساب ويژه‌‌اي باز کرده است. وي در پاسخ به سوال مجري برنامه مبني بر اينکه آيا خروج از برجام موجب تغيير رفتار ايران شده است يا خير گفت: «اوضاع براي مردم ايران خيلي بدتر شده و به نظر ما اين به خيزش مردم ايران و تغيير رفتار رژيم منجر مي‌شود.»
 
غير از اين گفته‌هاي صريح برخي رفتار‌هاي دولت آمريکا هم گوياي واقعيت‌هايي در زمينه تحريم‌ها است. به عنوان مثال،   کاخ سفيد در زمان وقوع زلزله کرمانشاه، در حالي که ايراني‌ها در سراسر دنيا سرگرم جمع‌آوري کمک براي آسيب‌ديدگان بودند با صدور چندين بيانيه به طور مکرر درباره احتمال نقض قوانين تحريم‌ها هنگام کمک‌رساني به زلزله‌زدگان هشدار مي‌داد.
 
دولت ترامپ ۱۸ ارديبهشت‌ماه سال گذشته به طور يکجانبه آمريکا را از برجام خارج و تحريم‌هاي معلق‌شده به موجب اين توافق را عليه ايران احيا کرد. اين تحريم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرايي شده‌اند. 
 
تصميم ترامپ براي اعمال مجدد تحريم‌ها عليه ايران با مخالفت‌هاي زيادي در سراسر جهان رو به شده است و غير از رژيم صهيونيستي و برخي کشورهاي عربي، جامعه جهاني به مخالفت با آن برخاسته‌ است. 
 
دولت ترامپ ادعا مي‌کند هدف از تحريم‌ها آوردن ايران پاي ميز مذاکره است، اما روزنامه نيويورک‌تايمز هفته گذشته به نقل از مقام‌هاي آمريکايي گزارش داد پيشنهادهاي ترامپ براي مذاکره با ايران جدي نيست و او قصد دارد سياست دولت خود را جايي بين ديپلماسي و تهديد نظامي قرار دهد؛ بدون آنکه قصد عملي کردن هيچ‌ يک را داشته باشد.
 
منبع: فارس
انتهاي پيام/ 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
بخش های سایت
 
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif
http://s5.picofile.com/file/8136790076/shohada.gif


پیوندها
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/emam3.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/leader.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/president.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/jahanbin.jpg
http://haftcheshme.com/aFiles/gallery/dana.jpg